23-24 Boys Individual Rankings

106

1- Johnathon McGinty, St. Joe’s Montvale

2 – Killian Coluccio, Christian Brothers Academy

3 – Cameron Sontz, Delbarton

4 – Brady Klinsky, Middletown North

5 – Tyler Hildebrant, Westfield

6 – Anthony Mason, Southern

7 – Michael Dibiase, Red Bank Catholic

8 – Nick DiFrancescantonio, Hanover Park

9 – Jordan Segal, Shawnee

10 – Alex Eposito, West Essex

113

1- Paul Kenny, Christian Brothers Academy

2 – Logan Roman, Old Bridge

3 – Nathan Braun, Seton Hall Prep

4 – Sal Borrometti, Donovan Catholic

5 – Anthony DiAndrea, Watchung Hills

6 – Mathew Gould, St. John Vianney

7 – Ben Marchetto, West Milford

8 – Joseph DeAngelo, Point Pleasant Boro

9 – Jack Bergmann, Lakeland

10 – Mikey Bautista, St. Joe’s Montvale

120

1- Anthony Knox, St. John Vianney

2 – Daniel Jones, Delbarton

3 – Logan Brzozowski, Seton Hall Prep

4 – Kurt Wehner, Donovan Catholic

5 – Bobby Duffy, Christian Brothers Academy

6 – Devin Ryan, New Milford

7 – Jake Talarico, Saint Peters Prep

8 – Dalton Webber, Pope John

9 – Tyler Hagensen, Mount Olive

10 – Anthony Rossi, Hunterdon Central

126

1- Carson Walsh, Pope John

2 – Vincent Paino, St. Joe’s Montvale

3 – Brian Melamud, Bergen Catholic

4 – Morgan Schwarz, St. Joe’s Metuchen

5 – Dylan Ross, Paramus Catholic

6 – Jackson Slotnick, Williamstown

7 – Xavier Ortega, Howell

8 – Sawyer Ostroff, Donovan Catholic

9 – Sammy Spaulding, Camden Catholic

10 – Marco Alarcon, Don Bosco Prep

132

1- Adrian DeJesus, St. Joe’s Montvale

2 – Jayden James, Delbarton

3 – Patrick O’Keefe, St. John Vianney

4 – Gino Schinina, Saint Peters Prep

5 – Alex Delaurier, Raritan

6 – Matt Roche, Delaware Valley

7 – Sebastian Ortega, Howell

8 – Santino Danise, Don Bosco Prep

9 – Sowzrawca Tsay, Wayne Hills

10 – Josh Lee, Warren Hills

138

1- Caedmon Ricciardi, Saint Peters Prep

2 – Jack Meyers, Morristown

3 – Zach Reilly, Raritan

4 – Donny Almeyda, St. Joe’s Montvale

5 – Santino Rodriguez, Don Bosco Prep

6 – Chase Hansen, Lower Cape May

7 – Joey Canova, Bergen Catholic

8 – Chase Quenault, Delbarton

9 – Nicolas Balella, Hackettstown

10 – Giovanni Scafidi, Howell

144

1- Alex Nini, Christian Brothers Academy

2 – August Hibler, Leonia – Palisades Park

3 – Wyatt Stout, Southern

4 – Luke Geleta, Phillipsburg

5 – Michael Williams, Highland

6 – James Farina, Ocean

7 – Michael Craft, Camden Catholic

8 – Nick Villani, Bernards

9 – Richie DeFulvio, Holy Cross

10 – Sonny Amato, Rumson – Fair Haven

150

1 – Ryan Ford, Bergen Catholic

2 – Jonathan Fuller, Saint Peters Prep

3 – Zach Ballante, St. Joe’s Montvale

4 – Jamar Dixon, Delsea

5 – Brandon Dean, West Morris Central

6 – Gabe Logan, Delbarton

7 – Austin Craft, Camden Catholic

8 – Gavin Hawk, Phillipsburg

9 – Donovan Distefano, Wall

10 – Rhett Washleski, Hunterdon Central

157

1- Matt Henrich, Southern

2 – Frank DiBella, St. Joe’s Montvale

3 – Drew Roskos, Delran

4 – Roman Onorato, Paulsboro

5 – Kage Jones, Camden Catholic

6 – Cole Stangle, St. John Vianney

7 – Omar Tareky, Passaic Tech

8 – Carl Betz, Delbarton

9 – James Dacunto, North Warren

10 – Cael Huxford, Jackson Memorial

165

1- Alessio Peretin, Delbarton

2 – Jordan Chapman, Cranford

3 – John, Quinonez, Paramus Catholic

4 – Jake Zearfoss, Gloucester City

5 – Nick Campagna, Christian Brothers Academy

6 – Hayden Hochstrasser, Southern

7 – Max Neville, Saint Peters Prep

8 – Ben Garcia, Don Bosco Prep

9 – Ben Dryden, Kingsway

10 – Ethan Dalling, Kittatinny

175

1- Lou Cerchio, Delbarton

2 – Ryan Burton, St. Joe’s Montvale

3 – Tyler Bienus, Mount Olive

4 – Edward Terrieri, Paramus Catholic

5 – Alexander Reyes, Holmdel

6 – Mitch Bivona, Southern

7 – Nick Layton, Ocean City

8 – Logan Wiecoreck, Voorhees

9 – Joey Ruiz, Saint Peter’s Prep

10 – Tornick Kajaia, Long Branch

190

1- Harvey Ludington, Brick Memorial

2 – Vincent Lavalle, Hanover Park

3 – Daniel Rella, Paramus Catholic

4 – Nevin Mattessich, Don Bosco Prep

5 – Frankie Martino, Passaic Valley

6 – Pantaleo Varga, Bergen Catholic

7 – Kaleb Wright, Gloucester City

8 – Thomas Brunetti, Hunterdon Central

9 – Carmen Marano, Saint Peter’s Prep

10 – Levi Foote, Southern

215

1- Anthony Harris, Saint Peters Prep

2 – Hudson Skove, Rumson – Fair Haven

3 – Aiden Schlett, St. Joe’s Montvale

4 – Xavier Williams, Paramus Catholic

5 – Vincent Lee, Delbarton

6 – Dante DeLuca, Don Bosco Prep

7 – Rocco Salerno, Seton Hall Prep

8 – James Lynch, Toms River East

9 – Brian Christie, St. Joe’s Metuchen

10 – Matt Jones, Hillsborough

285

1- Rocco Dellagatta, St. Joe’s Montvale

2 – Daniel Elyash, Paramus

3 – Ben Shue, Bergen Catholic

4 – John Wargo, Phillipsburg

5 – Rocco Bennett, Delsea

6 – Brandon Toranzo, Nutley

7 – Lorenzo Portella, Red Bank Catholic

8 – Robert Ekins, Don Bosco Prep

9 – Connor Martin, Delbarton

10 – Connor Reynolds’s, Saint Peters Prep

Black Friday Top 15 Team Rankings

It’s Black Friday and what better special then releasing the pre-season 23-24 Team Top 15 Rankings.

1 – St. Joe’s Montvale
2 – Delbarton
3 – St. Peter’s Prep
4 – Paramus Catholic
5 – Bergen Catholic
6 – Southern
7 – Don Bosco Prep
8 – Camden Catholic
9 – Christian Brothers Academy
10 – Delsea
11 – St. Joe’s Metuchen
12 – Phillipsburg
13 – St. John Vianney
14 – Seton Hall Prep
15 – Hunterdon Central

October Wrestler of the Month

Photo via Anthony Harris’ Instagram

Anthony Harris is the boys October wrestler of the month after a stellar performance at Super 32. Anthony won the 215 pound weight class as the 10 seed knocking off the 7 seed (Ryland Whitworth, CA), 2 seed (Dillon Bechtold, PA), 3 seed (Rylan Kuhn, MO) and 1 seed (Michael Mocco, FL) to bring the belt back to NJ. It was a tough decision this month as New Jersey wrestlers had some unbelievable performances in Greensboro but ultimately we decided on Harris because we love an underdog story.

Every NJWrestle.com Wrestler of the Month will be given a free t-shirt. Please have your parents/guardians or coach contact us with shirt size and shipping info.

23-24 Preview/Possible Lineups – Camden Catholic

Camden Catholic is fresh off the Non-Public B state championship and returns seven wrestlers that qualified for the state tournament.

They are led by state placers Jackson Young (7th) and Austin Craft (7th) along with Lazarus Joyce (Consolation round 2), Dom Digiacomo (Consolation round 2), Sammy Spaulding (Consolation round 2), Kage Jones (Consolation round 4) and Michael Craft (Consolation round 4).

There is no reason to believe that Camden Catholic will not be back in the Non-Public B finals looking for the repeat.

106 – Lazarus Joyce
113 – Dom Digiacomo
120 – Chase Martino
126 – Eric Swanson
132 – Sammy Spaulding
138 – Jackson Young
144 – Trevor Desumma
150 – Michael Craft
157 – Kage Jones
165 – Austin Craft
175 – Jaden Simpson
190 – Terry Terch
215 – Sean O’Reilly
285 – Christopher Reyes

September Wrestler of the Month

Arizona State commit Harvey Ludington is the September Wrestler of the Month because he went undefeated in the prestigious Elite 8 Duals in the middle of September.

Photo via @ludingtonharvey Instagram

At the Elite 8 Duals Harvey went 7-0 and defeated Angelo Posada (#8 @ 170), Cade Ziola (#16), Peyton Westphal (#10), Cole Han Lindemeyer (#4) while helping lead his team to the finals of the brutal dual tournament.

Every NJWrestle.com Wrestler of the Month will be given a free t-shirt. Please have your parents/guardians or coach contact us with shirt size and shipping info.

23-24 Preview/Possible Lineups – Warren Hills

Warren Hills has a new coach and lost a lot of experience to graduation. The new coach is K.C. Wanamaker. He has been an assistant on the Warren Hills staff uninterrupted since the 2018 season.

Warren Hills returns three state qualifiers Charlie Piccione (Consolation round 3), Tyler Redfield (Consolation round 1) and Josh Lee (Consolation Round 3) to lead a solid group of lightweights but the team has little or no experience in the upper weights. It will be interesting to see how the young wrestlers respond to the new head coach. We think this will be a season of ups and downs for the Blue Streaks especially after the stellar teams they have had for the last couple of years.

106 – Augie Szamreta
113 – Davey Rhinehart
120 – Charlie Piccione
126 – Tyler Redfield
132 – Josh Lee
138 – Jasper Brown
144 – Dominic Dorsch
150 – Tyler O’neill
157 – Ethan Drazek
165 – Cole Friedman
175 – Ryan Hisko
190 – David Kocsor
215 – Connor Klardie
285 – Paul Hamas

23-24 Preview/Possible Lineups – Delsea

Delsea has won back to back Group 3 championships and is looking to make it three in a row.

The Crusaders return two state placers, Jamar Dixon (7th place) and Rocco Bennett (7th place) along with state qualifiers Gage Summers (Consolation round 3), Blaise Verdino (Consolation round 1) and Riley Boos (Consolation round 1). with more than a third of the lineup having state tournament experience it is hard to imagine they won’t be in the Group 3 finals again.

106 – Greyson Petit
113 – Blaise Verdino
120 – Gage Summers
126 – Amari Vann
132 – Ramon Alfonso
138 – Zavier Stokes
144 – Michael Stokes
150 – Jamar Dixon
157 – Riley Boos
165 – Salvatore Marchese
175 – Charles Six
190 – Greg Sawyer
215 – Joel Anderson
285 – Rocco Bennett

23-24 Preview/Possible Lineups – Paulsboro

Paulsboro comes into the 23-24 season as the runner up and a two year drought without winning group 1. That has only happened twice for Paulsboro in the history of the group 1 championships.

The Red Raiders return a state place winner Roman Onorato (8th place) and three state qualifiers Hayden Holmes (Consolation round 1), Logan Sichelstiel (Consolation round 1) and Chase Bish (Consolation round 2) to lead a team with lots of experience and depth.

History tells us that Paulsboro won’t be runner for a third year in row.

106 – William Cruz
113 – Hayden Holmes
120 – Aundre Hill
126 – Angelo Dipol
132 – Logan Sichelstiel
138 – Chase Bish
144 – Kyle Harvey
150 – Keros Cooper
157 – Roman Onorato
165 – Sawyer Cabanas
175 – Luke Metz
190 – Austin Willetts
215 – Frank Damminger
285 – Jared Hazel

23-24 Preview/Projected Lineups – Delaware Valley

Del Val enters the 23-24 wrestling season trying to pull off the Group 1 Three-peat. They beat NJ powerhouse Paulsboro the last two year in the finals.

The team returns state placer Matt Roche (8th place) and three other state qualifiers Jake Taylor (Consolation round 2), Jackson Bush (Consolation round 2) and Anderson Olcott (Consolation round 1). Add in a plethora of returning varsity experience and it seems that the probability is high that the Terriers repeat.

Del Val is one of the few Northwest NJ powerhouse teams that did not have/possibly have a coaching change this offseason or the end of this year.

106 – Tristan Fawthrop
113 – Lucas Beyers
120 – Jake Taylor
126 – Jaden Perez
132 – Marcus Gary
138 – Matt Roche
144 – Jackson Bush
150 – Ben Levy
157 – Sebastion Dabak
165 – Mitchell Sutter
175 – Kevin Roman
190 – August Savacool
215 – Andeson Olcott
285 – Kyle Cooke

23-24 Preview/Projected Lineups – Hunterdon Central

Hunterdon Central returns all their state qualifiers, Ryan Sherlock (Consolation round 2), Anthony Rossi (Consolation round 3), William Cella (Consolation round 2) and Rhett Washleski (Consolation round 3) from last year. They also return Region 5 place winners Evan Thompson (6th), Jacob Saus (6th) and Thomas Brunetti (5th) to solidify a solid lineup that will cause problems for most teams in the state.

The one unknown as of the posting of this preview is the status of Head Coach Jon Cantagallo-Rohm who has allegedly applied for the Phillipsburg job and is considered a front runner for the job. Stay tuned to find out more.

106 – Michael DeGloma
113 – Ryan Sherlock
120 – Anthony Rossi
126 – Michael Bet
132 – Ahmed Hussain
138 – Evan Thompson
144 – William Cella
150 – Rhett Washleski
157 – Jakob Saus
165 – Jackson Call
175 – Thomas Brunetti
190 – Danny Internoscia
215 – Ryan Seemon
285 – Tyler Suk